SON DAKİKA

Bir Aziz Nesin Hikayesi: Toros Canavarı Kolektif Sahne,De Oyuna Sunuldu

Bu haber 13.3.2017 22:53:41 'de eklendi ve 56532 kez görüntülendi.

“Aziz Nesin’in deyimiyle “izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı” oyunda, Nuri Sayaner isimli mülayim bir memur emeklisi, ailesiyle birlikte monoton bir hayat sürmektedir. Aile bir taraftan geçim sıkıntısıyla diğer taraftan onları apartmandan atmak isteyen ev sahibiyle uğraşmaktadır. Tahliye davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çok uzun sürmez. Ev sahibi, alt – üst kata yerleştirdiği adamlarla ve çevirdiği türlü oyunlarla apartmanı zındana çevirir. Nuri Bey, ailesinin ısrarları sonucu karakola gidip şikâyetçi olmak zorunda kalır. Yıllardır aranmakta olan “Toros Canavarı” adıyla nâm yapmış seri katil yerine, emekli memur Nuri Bey polisler tarafından derdest edilir. Nuri Sayaner’in karakola adımını attığı o geceden sonra herkesin kaderi değişecektir.”

Aziz Nesin’in mizahı önünde şapka çıkarmamak elde değil. Memleket tahlili o kadar kuvvetli ki… Trajikomik olayları hem gerçekçi, hem de bir o kadar komik yazmış ki.. Bir yandan Nuri Bey’e acıyor insan, diğer yandan başına gelenlere gülmeden edemiyor…

Açılış sahnesinde Toros Canavarı lakaplı seri katili ve yaşamından bir kesiti 3 dakikalık, izlediğim en başarılı açılış sahnelerinden birinde izleyerek başlıyor oyun. Işık, müzik, sahneleme stili harikulade olan bu bölümden sonra memur emeklisi Nuri Bey ve ailesinin evine konuk oluyoruz. İlk yarıya kadar uzun diyaloglar oldukça yorucu oluyor ve neredeyse bir buçuk  saate yaklaşan birinci perde sıkılmamanıza neden oluyor.

İkinci yarıda ise, içinden çıkılmaz bir hal alan olaylar, hikayeye dahil olan gazetecilerle beraber şenleniyor.  Seyretmesi çok daha keyifli sahneler geliyor.

Oyunculuklar, müzik kullanımı ve açılış sahnesi çok çok başarılı olan oyunda, oyunun süresi ve klasik sahnesi vasat bulduğum yanlar oluyor.

Aziz Nesin'in unutulmaz eseri Toros Canavarı Kolektif Sahne yorumuyla 10 Mart Cuma akşamı Su Gösteri Sanatları Sahnesin,de oyuna  sunuldu 


OYUNCULAR

Nuri – Ali Savaşçı
Mihriban – Nurcan Yanık
Metin – Yıldıray Çelikkıran
Gülay – Gamze Şanlı
Ziya Bey – Ali Bahçekapılı
Duman Osman – Berat Dimdik
Komiser Nejat – Bilgehan Bal
Polis – Ali Okan Yılmaz
Bekçi – Gökhan Akteke
Sanık – Mahir Gül
Gazeteci – Ali Okan Yılmaz / Tülay Adalı 

Yazan: Aziz Nesin
Afiş Tasarım: Reyhan Toraman
Kostüm Dekor: Kolektif Sahne
Reji Asistanı: Tülay Adalı
Yardımcı Yönetmen: Gamze Şanlı
Yönetmen: Ersin Erçin

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER