SON DAKİKA

Sigara kalbi olumsuz etkiliyor

Bu haber 21.12.2017 17:11:18 'de eklendi ve 12587 kez görüntülendi.

Haber: M. Naci Buyruk
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Doç. Dr. Mutlu Büyüklü:
SİGARA VE KALP KRİZİ Sigara içenlerde kalbi besleyen koroner damarlar daralmaya başlar. Bunun yanında kanın akışkanlığı da azaldığından kalbin beslenmesi bozulur. Ayrıca akciğerlerdeki bozukluklar nedeniyle kandaki oksijen miktarı da azalmıştır. Tüm bunların sonucunda kalbin faaliyetini artıran her hangi bir neden kalp krizine yol açar. Çünkü kalbin artan oksijen ihtiyacı karşılanamayınca kalp hücreleri hasara uğrar, hatta ölür.Buna kalp krizi diyoruz. Kalp krizi sonucunda hasta kısa sürede iyileşebileceği gibi ölebilir de…
Kapte oksijensiz kalan hücre miktarı ve oksijensiz kalma süresi ne kadar fazla ise kalp krizi o derece ciddi ve öldürücü olur. Hasar gören ve ölen hücreler nedeniyle hasta iyileşse de kalp eski durumuna kavuşamaz. Bu nedenle genellikle kişiler 2.-3. krizlerde ölürler.
SİGARA VE YÜKSEK TANSİYON Kan damarlarının esnekliğini yitirmesi sonucu kan basıncı dengelenemez ve yüksek tansiyon oluşur. Kan basıncının sürekli yüksekliği başta kalp, böbrek, beyin gibi organlar olmak üzere birçok organda hasara neden olur.Damarların esnekliğini yitirmesi, yüksek basınç ve kanın akışkanlığının azalması sonucu; felç, inme, beyin kanaması gibi öldürücü olabilen beyin damar hastalıkları ortaya çıkar.
DOLAŞIM BOZUKLUĞUNA BAĞLI DİĞER HASTALIKLAR
ERKEKTE CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU Erkek cinsel organı dolaşım bozukluğu ve damar sertliğinden ilk etkilenen organlardandır.Çünkü erkekte penis sertleşmesi tamamen kan basıncı ve damarların yapısına bağlıdır. Eğer erkekte cinsel işlev bozukluğuna bağlı değilse çoğunlukla dolaşımla ilgilidir. Bunun da %90 nedeni sigaradır. Yapılan araştırmalarda aynı yaş grubundan kişilerde sigara içmeyenlere göre içenlerde iki kat daha fazla sertleşme sorunu olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan sigara sperm yapısını bozarak erkekte çocuk yapmayı güçleştirir hatta kısırlığa yol açar.
SİGARANIN KADINLARA ETKİSİ Kadınlarda sigara gözle görülür derecede cilt yaşlanması ve kırışıklığa yol açar. Bunun sebebi kılcal damarlardaki dolaşım bozukluğudur.Diğer yandan sigaranın erken menapoza ve osteoporoza (kemik erimesi) yol açtığı bilinmektedir. Sigara kadında üreme sağlığını olumsuz etkiler.Sigara içen kadınlarda hamile kalma olasılığı azalır, sakat doğum erken doğum riski artar. Anne karnında beslenme bozukluğu nedeniyle düşük doğum ağırlıklı sağlıksız bebekler doğar.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER