SON DAKİKA

Gözler İçin Virüs Kalkanı Olan Gözlük Camları Dezenfekte Edilmeli

Bu haber 1.5.2020 14:04:10 'de eklendi ve 57964 kez görüntülendi.

Haber : M. Naci Buyruk

Tüm dünyayı sarsan Koronavirüs salgınında virüslerin ağız ve burun yolu yanı sıra gözyaşı ve göze temasla da bulabildiği bilinmekte. Virüsten korunmanın en önemli yolu izole kalmak ve bireysel temizliğe de dikkat etmekten geçiyor. Zorunlu hallerde dışarı çıkıldığında ise uzmanlar tarafından maskenin yanı sıra gözlük de kullanılması öneriliyor. Gözlük camları, havada asılı kalan virüslerin göze direkt girişini kısmen engellemesi ve göze dokunmayı kısıtlaması sebebiyle gerekli hale geliyor. Bunun yanı sıra zorunlu hallerde dışarı çıkılmasından sonra gözlük camlarının mutlaka dezenfekte işleminden geçirilmesi ve cama yapışması muhtemel virüslerden arındırılması öneriliyor. Peki, gözlük camı temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

ErKerem Optik Sahibi Ertan Buyruk, izlenmesi gereken adımları açıklıyor.

‘Gözlüğünüzü alkollü kozmetik ürünlerle temizlemeyin’

Buyruk, Optik camınızı alkollü kozmetik ürünlerle veya aseton gibi kimyasallarla temizlemeye çalışmak camın kaplamasına zarar verir. Ellerin dezenfekte edilmesi için kullanılan solüsyonların alkol içerikleri sebebiyle gözlük camlarına ve kaplamasına zarar verebileceğinin altını çiziyor. Buyruk, ‘Gözlük camı temizliği için ılık su ve sabun yeterlidir. Daha keskin ve alkollü sıvılar camın üzerinde bulunan kaplamanın bozulmasına yol açar, gözlük camlarınızı sabunla temizleyerek ılık sudan geçirip yüzeyde kalan su damlacıklarını gözlük bezleri yardımıyla kurulamanız yeterlidir’ diyor. Zorunlu haller kapsamında dışarıdayken gözlüğünüzü mutlaka kabına koymalısınız. Gözlüğü asla fazla temas olan ve virüs barındırabilecek bir yere bırakmamalı, başın üzerine almamalı, yalnızca gözlük kabında muhafaza etmelisiniz.

‘Isı kaynağına yakın ya da güneşe bırakmayın’

Uzmanlar virüslerden korunmak için kıyafetlerin veya market poşetlerinin güneşte belirtiyor fakat, bu işlem gözlük camları için geçerli değil. Gzölük camları güneşte veya herhangi bir ısı kaynağına yakın bırakıldığında zarar görebilir.

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER