SON DAKİKA

Buyruk: "Okul Çağı Çocukların Büyüme Ve Gelişme Dönemidir”

Bu haber 1.9.2020 18:54:55 'de eklendi ve 41164 kez görüntülendi.

Haber: M. Beşir Buyruk

20. Bölge Kuzeydoğu Optisyen ve Gözlükçüler Odası Erzincan Temsilcisi M. Beşir Buyruk, yapmış olduğu açıklamada, “Özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocukların göz sağlıkları son derece önemlidir. Bu çocukların düzenli olarak göz taramalarının yapılması hem kendi sağlıkları hem de okul başarıları için gereklidir.” dedi.

 

20. Bölge Kuzeydoğu Optisyen ve Gözlükçüler Odası Erzincan Temsilcisi M. Beşir Buyruk, yapmış olduğu açıklamada, çocuklarda göz sağlığının önemine değindi. Buyruk: “Görmeyen çocuk öğrenemez. Okul çağı gelişme dönemidir. Çocuklarımız bu dönemde bir yandan korunaklı yuvalarından çıkıp toplum içine girmenin yaratabileceği ruhsal ve sosyal sorunlarla bir yandan da yoğun bir öğrenme döneminin yaratabileceği stresle baş etmek zorunda kalabilirler. Öğrencinin bu süreçten başarılı bir biçimde çıkabilmesinin en temel şartı sağlıklı olmasıdır. Özellikle görmeyle ve işitmeyle ilgili sağlık sorunları erken dönemde teşhis ve tedavi edilirse öğrencinin okul başarısı şansı artırır. Çocuklarınızın düzenli periyodik göz muayenelerini ihmal etmeyiniz. Her yaşta gerekli bütün muayeneler mutlaka periyodik yapılmalıdır.   Periyodik muayeneler genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır. Düzenli göz muayenesi, körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine ve tedavisine imkân verir. Öğrendiklerimizin %83 nü gözlerimizle sağlarız. Gözlerimiz vücudumuzun Dünya’ya açılan pencereleridir. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya’ya açabilir. Görmeyen çocuk öğrenemez. Görme kusurları az bir masrafla restore edilebilir. Gözlük öğrencilerin ders başarısını performansını yükseltir. Günümüzde her 3 çocuktan birisinin gözleri bozuk.   Bebeklerin ilk bir ay içinde göz muayenesi, sonra 6. Ayda göz numarasının kontrolü ve 3 yaşında objektif görmenin tespit edilebildiği dönemde muayeneleri yapılmalıdır.   Çocuğunuzun gözlerini UV radyasyonundan koruyun. UV nin zararlı etkisi kümülatiftir. Güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gereklidir. İşporta güneş gözlükleri 400 nm kadar UV radyasyonunu tutmaz. Hurda malzemeden yapıldığı için, alerji, tahriş, cilt kanseri yapar.  

Ebeveynler tablet, bilgisayar, akıllı telefon kullanımına kısıtlama getirmelidir. Uzun süre yakına odaklanmak miyopinin artmasına sebep olmaktadır. Çocuklar açık havada aktivitelere teşvik edilmelidir. Öğrenciler her yıl kayıt yenilerken tam gördüklerine dair göz doktorundan alınmış bir raporu kayıt evraklarına eklenmesinin şart koşulmalıdır. Bu bazı ülkelerde uygulanmaktadır.’ diyerek sözlerini tamamladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER