SON DAKİKA

Erzincan Müftüsü Burhan Çakır'Dan Üç Aylar Mesajı

Bu haber 13.2.2021 23:52:55 'de eklendi ve 14238 kez görüntülendi.

Erzincan İl Müftüsü Burhan ÇAKIR’ın Üçaylar Mesajı

MANEVÎ HUZUR İKLİMİ: ÜÇAYLAR

Rahman ve Rahim (olan) Allah’ın (C.C.) Adıyla.

Üç ayların manevî iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Miladi 13 Şubat 2021 / Hicri 1 Receb 1442, Ramazan’ın muştusu olan Receb ayının ilk günü. Önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ise Regâib Gecesi. Bizleri bu rahmet ve mağfiret mevsimine kavuşturan Yüce Allah’a hamd ü senalar olsun. İslam’ın eşsiz güzelliği ile gönüllerimizi buluşturan Hz. Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun. Aziz milletimizin ve İslâm âleminin üç ayları ve Regâib Gecesi mübarek olsun.

Ömrümüzün her anı kıymetlidir. Ancak Cenâb-ı Hakkın, kullarına lütuf ve ihsanını bolca ikram ettiği özel vakitler vardır. Receb, Şaban ve Ramazan ayları, işte böyle birbiri ardına açılan bereket kapılarıdır. Bu müstesna zamanlar, maddî ve manevî kurtuluşumuza, ebedî huzur ve mutluluğumuza vesiledir.        

Üç aylar, dünya telaşıyla rüzgâr gibi geçen ömrümüzü muhasebe etme imkânıdır. Tefekkür etme, özümüze dönme, kendimizle barışma, maneviyatımızı güçlendirme zamanıdır.

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “De ki: Ey haddi aşarak kendilerine yazık eden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer, 39/53) Öyleyse mübarek üç aylara ulaşmanın şükrü ile Yüce Allah’ın affına ve mağfiretine sığınalım. Hata, noksan, isyan ve aşırılıklarımızdan dolayı nedamet duyalım. Rabbimizin engin rahmetini umarak, yorulan ve paslanan gönül hanemizi tevbe ile arındıralım. 

Bu mukaddes zamanlarda bütün varlığımızla Rabbimize yönelip, O’nun rızasını kazanmak için gayret edelim. Şefkatle kalbimiz yumuşasın, cömertlikle ruhumuz ferahlasın. Her türlü günahtan ve faydasız işten uzak durmakla nefsimiz arınsın. Şiarımız, ihlas ve samimiyetle yaşamak, iyilik ve takvada yarışmak olsun. Sevgili Peygamberimizin niyazıyla dillerimiz ve gönüllerimiz duaya dursun: “Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189; Ahmed b. Hanbel, I, 259.

Bu vesile ile manevi huzuru yaşayacağımız ve gönüllerimizi iman ve hikmetle, ibadet aşkıyla zenginleştireceğimiz bu kutlu ayları vesile kılarak kulluk kalitemizi artırmaya, salih ameller işlemeye, dua ve niyazlarımızla ümmetin kurtuluşuna manevi destek sunmaya çalışalım. Birliğimizin, dirliğimizin, huzur ve emniyet içerisinde Rabbimizin rıza ve hoşnutluğunu kazanmaya gayret gösterelim. Salgın virüs sebebiyle zorlu dönemlerden geçtiğimiz şu zamanlarda daha bir muhasebe ve murakabe imkânına Rabbimizin bizleri kavuşturmasını niyâz ediyor, ilimizin, ülkemizin, İslam coğrafyalarının mübarek üçaylarını tebrikle beraber, Rabbimizin afv ve mağfiretine nail olmamızı diliyorum.

 

 

Burhan ÇAKIR

Erzincan İl Müftüsü

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER