SON DAKİKA

Geleneksel Oyunların Yaşatılması İçin: “En Önemli İşim: Oyun” Projesi

Bu haber 5.5.2022 18:16:46 'de eklendi ve 666 kez görüntülendi.

 

Haber: M. Beşir Buyruk

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul çağındaki çocukların geleneksel oyunları oynamaları, telefon ve tablet gibi alışkanlıkları en aza indirmeleri için uygulanan “En önemli işim: Oyun. (My most important: Job)” Projesi Erzincan’da da başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

Projede görevli öğretmen Aysun Yılmaz konuyla ilgili gazetemize bazı bilgiler vererek, “Ana amacı çocuklarımızın geleneksel oyunlarımızı unutmamaları olan “En önemli işim: Oyun (My most important: Job)” isimli e-twinning projesinin Türkiye’ den 10, Azerbaycan ve Portekiz’ den 1’ er ortağı bulunmaktadır.” dedi.

Proje hakkında yapılan açıklamada: “Ana amacı çocuklarımızın geleneksel oyunlarımızı unutmamaları olan “En önemli işim: Oyun (My most important: Job)” isimli e-twinning projesinin Türkiye’ den 10, Azerbaycan ve Portekiz’ den 1’ er ortağı bulunmaktadır. Erzincan’ da bulunan ilkokul, ortaokul ve diğer illerdeki anasınıfı öğrencileri ve Azerbaycan ve Portekiz ülkelerindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri ile yapılan bu e-twinning projesi ile televizyon, tablet ve akıllı telefonlar ile sıkı ilişkiler içinde büyüyen, sokak oyunları oynamayan ve tüm dünyayı etkileyen salgın sebebi ile odaklanma problemi ve dikkat eksikliği gibi problemler yaşayan günümüz çocuklarının doğaları gereği oyun oynamaya teşvik edilerek 3T’ den uzak kalmaları ve bu sayede odaklanmalarının artırılması, dikkat eksikliklerinin giderilmesi amaçlandı. Proje ile öğrenciler anne-babalarının oynadıkları oyunları öğrendiler, oynadılar. Böylelikle bu oyunların sonraki kuşaklara iletilmesi sağlandı. Aynı proje kapsamında padişahların oynadığı akıl ve strateji oyunu olan “mangala” oyunu ile sınıfta ve on-line turnuvalar yapıldı. Yine bu e-twinning projesi ile öğrenciler evlerinde bulunan atık malzemeleri kullanarak çok güzel oyuncaklar tasarladılar ve yaptılar. Böylece çocuklarımızın hayal güçleri desteklendi, tasarım becerileri geliştirildi ve çevreye duyarlı, geri dönüşüme önem veren bireyler olarak yetişmelerinin temelleri atıldı. Proje kapsamında “çocukların yazdığı ve resimlediği hikaye kitabı ile geleneksel oyunlardan hazırlanan kitap”, projede görev alan öğretmenler Ayşe Köse (Melikşah İlkokulu), Aysun Yılmaz (Fatih İlkokulu), Kezban Sivri (Zeynep Mustafa Han İlkokulu) tarafından Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’e verildi.” denildi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER