SON DAKİKA

15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali

Bu haber 11.4.2016 11:46:36 'de eklendi ve 56936 kez görüntülendi.

-Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı'nın konuşması
-Festivalin Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal'ın konuşması Mersin'de 15'incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Müzik Festivali kapsamında klasik müzik ve senfoni orkestrası konserleri düzenlenecek, caz müziğin önde gelen isimleri sanatseverler ile buluşacak.

Festivalin Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Sanat Etkinlikleri Derneğindeki toplantıda, festival programı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Festival aracılığıyla Mersin ve Türkiye'nin evrenselliğini dünyaya tanıtma şansı yakaladıklarına dikkati çeken Yağcı, şöyle devam etti:

"Mersin halkının çok sesliliği bildiğini ve bunun çok daha iyisine layık olduğunu düşündüğümüz için buradayız. İnsanların birbirinin fikrine önem vermesi, dinlemesi, konuşması, paylaşması, savaşları, molotofkokteylerini, taşları uzaklaştırır ve yok eder. İşin ilginç tarafı, Mersin Uluslararası Müzik Festivali'yiz, Uluslararası Klasik Müzik Festivali değiliz. Amacımız, halkımızı sevdiği müzik türleriyle buluşturmak. Bizim öz müziğimiz, türkülerimizdir. Bu sene de güzel etkinliklerimiz var, güzel günler geçireceğiz hep birlikte."

Festivalin Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal da Mersin'de festival konusunda yardımlaşma ve birlikte iş başarma anlayışıyla hareket edildiğini belirtti.

Mersin festivalinin özel bir durumu olduğunu kaydeden Şanal, "Bütün belediyeler destek veriyor ve ticaret odası, borsası gibi meslek birlikleri de destek oluyor. Bu yüzden bu kenti çok seviyor ve beğeniyoruz. Bu kurgu umarım devam eder." ifadesini kullandı.

Açılış konserinde Beethoven'ın 9. Senfonisi olacak

Mersin'i müzik ve sanatla buluşturmak istediklerini bildiren Şanal, festival programı hakkında şu bilgileri aktardı:

"Festivalimize 2 Mayıs'ta her sene olduğu gibi beste yarışmasıyla başlıyoruz. En büyük dileğimiz, beste yarışmalarını kısa kısa kaydedip bir CD'ye bastırarak, şehrin tanıtımına katkı sağlamak çünkü tamamen Mersin'in melodileri ve temalarıyla yapılıyor. Bu sene de 'Mersin Yumuktepe İçin Müzik Arıyor' yarışmalarımız yapılacak. Yaklaşık 14-15 beste geldi. Seçmeleri devam ediyor. Daha sonra 'Polifonik Korolar Şenliği' var. Bu şenliğe yaklaşık 50 koro katılıyor. Aralarında üniversite koroları da var ve 6-7 Mayıs'ta bu korolarla güzel vakit geçireceğiz. Festivalin kapalı alanlardaki açılış konserini bu sene Beethoven'ın 9. Senfonisi ile yapıyoruz. Bu senfoni, Avrupa Marşı'dır. 9 Mayıs Avrupa Günü Haftası'na da denk geliyor."

Şanal, bu konserde Devlet Çoksesli Korosu ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının sahne alacağını belirterek Aykut Çınar, Tevfik Rodos, Bengi İspir Özdülger'in de parçalar seslendireceğini söyledi.

Caz sanatçısı Karrin Allyson'ın da 13 Mayıs'ta sahne alacağını dile getiren Şanal, "Her sene festivalin içerisinde farklı renk olsun diye caz müzik de var" dedi.

Kaynak : Haberler.com

SON DAKİKA HABERLERİ
SON EKLENEN HABERLER
İLGİLİ HABERLER